امروز: جمعه ۲۸-تیر-۱۳۹۸ / الجمعة 17-ذو القعدة-1440 / Friday 2019-July-19

حدیث
پیام هفته :

❓نظر قرآن کریم و روایات پیرامون “فال بد زدن و چیزی را نحس پنداشتن” چیست؟

❓نظر قرآن کریم و روایات پیرامون “فال بد زدن و چیزی را نحس پنداشتن” چیست؟

☀️بنام پروردگار☀️

 

❓نظر قرآن کریم و روایات پیرامون “فال بد زدن و چیزی را نحس پنداشتن” چیست؟

✅قرآن کریم در آیات زیادی با کمال صراحت این مطلب را می‌گوید که منشأ فال بد، هر شومی و نحوستی که وجود دارد، خارج از وجود خود بشر نیست؛ یعنی بشر ممکن است فکر و عقیده‌اش، فکر و عقیده شومی باشد؛ وقتی که فکر و عقیده‌اش سراسر خرافه و جهالت است، شومی در جهالت است. شومی جز در اخلاق فاسد در جای دیگری نیست. شومی جز در اعمال پلید در چیز دیگری نیست.

🔹پیغمبر اکرم(ص) در کمال صراحت فرمودند: «رُفِعَ عَنْ امَّتِی الطِّیرَةُ» در امت من تطیر و فال بد وجود ندارد. خود پیغمبر اکرم(ص) اشیاء را به فال نیک می‌گرفتند و هرگز فال بد نمی‌زدند و از فال بد منع می‌کردند. حضرت فرمودند: “اذا تَطَیرْتَ فَامْضِ”هر وقت به دلت بد آمد، با آمدن چیزی، دلت چرکین شد و تطیر زدی، اعتنا نکن، مخصوصاً برو (و کار را انجام بده). باز فرمودند: «لاتُعادُوا الْایامَ فَیعادیکمْ»‏ با ایام و روزگارها اعلام دشمنی نکنید که آن‌گاه آنها دشمن شما می‌شوند.

🔹حضرت امام صادق(ع) فرمودند: تطیر چیزی است که اگر سخت بگیری بر تو سخت می‌گیرد، چون وقتی سخت می‌گیری خودت هستی که بر خودت سخت می‌گیری، و اگر سست بگیری بر تو سست می‌گیرد؛ اگر اعتنا نکنی می‌بینی چیزی نبوده است. خیلی جمله عجیبی است!

📚 استاد مطهری٬ پانزده گفتار، ص ۱۴۶-۱۴۵ (با تلخیص)

نظر خود را بگذارید .

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به شرکت نفتکاو ژرف میباشد

قالب وردپرسقالب وردپرس